اطلاعات شما نشان می دهد هنوز ثبت نام نكرده اید برای عضویت كلید كنید
مقاله صید کپور در زمستان قسمت دوم طعمه ها و ریسه ها - نسخه قابل چاپ
انجمن ماهیگیری ایران فیشینگ
مقاله صید کپور در زمستان قسمت دوم طعمه ها و ریسه ها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن ماهیگیری ایران فیشینگ (http://www.anjoman.iranfishing.ir)
+-- انجمن: مطالب ماهیگیری (http://www.anjoman.iranfishing.ir/forum-1.html)
+--- انجمن: مطالب متفرقه (http://www.anjoman.iranfishing.ir/forum-34.html)
+--- موضوع: مقاله صید کپور در زمستان قسمت دوم طعمه ها و ریسه ها (/thread-114.html)

مقاله صید کپور در زمستان قسمت دوم طعمه ها و ریسه ها - نیما - 2017/05/17

بعضی وقتها میتواند بین دمای آبهای کناری و قسمتهای عمیق در نواحی مختلف یک دریاچه تفاوت قابل توجهی وجود داشته باشد. قضاوت بر روی پیش بینی هایی که صرفا بر اساس دما باشد میتواند بسیار گمراه کننده باشد. گاه شرایط شاید تاثیرات جالبی داشته باشد که میتواند در آن واحد نتیجه بخش یا بی ثمر باشد.

در ماههای ژانویه و و فوریه، شبهایی که شبنم یخ زده روی زمین و همچنین شبنم یخ زده هوایی به طور استثنایی در طی فشار زیاد هوا، بینایی را کاهش میدهند مواقع دلخواه من برای صید زمستانی کپور نیستند. جزو این دسته شبهای ناخوشایند میتوانم شبهایی (به عنوان مثال از نوامبر) را ذکر کنم که بارانهای سنگین پاییزه ببارد. در صید زمستانی کپور گاه اعتماد به نفس تا حد غیر قابل باوری در انسان نزول میکند. در این زمانها است که یادداشتهای سالهای قبل به داد شما خواهد رسید.

شما میتوانید بدون در نظر گرفتن شرایط هوایی با اعتماد به نفس بیشتری ماهیگیری کنید. ماهیگیری در زمان یخ بستن میتواند به طرز غیر قابل باوری حاصل بخش باشد چرا که درست قبل از یخ بستن، دانسیته آب تا کمترین حد تراکم پایین می آید و ماهیها در چنین اوقاتی عالی تغذیه میکنند. به تجربه دریافته ام که دو هفته بعد از ذوب شدن یخها نیز – بسته به محل دریاچه - میتواند زمان مناسبی برای ماهیگیری باشد. کسانی که تمایل کمی برای صید زمستانی دارند، شانس بزرگی را برای صید بزرگترین رکوردهای عمرشان از دست میدهند.

وقتی دوباره بهار فرا برسد، و دمای افزاینده هوا رفته رفته دمای آب را نیز بالا ببرد، بعضی شبها هوا میتواند سردتر از آب شود. در چنین شبهایی، تجربه ای بیندوزید. طعمه هایتان را در جاهایی قرار دهید که در بعد از ظهر بیشترین اشعه های خورشید در زمان طولانی تری در آب نفوذ میکنند. مخصوصا در ساحلی که در شرق است. یعنی ساحلی که در نقطه مقابل خورشید در حال غروب قرار گرفته است.

بعد از یک روز آفتابی و روشن، در حالی که تاریکی در حال ظاهر شدن است ممکن است مه غلیظی اطراف شما را بپوشاند. در چنین شرایط شبح گونه ای انتظار یک یا چند ماهی را داشته باشید که شاید بزرگترین ماهیهای رکورد شما باشند چرا که ممکن است مهم ترین تغذیه سال نو [میلادی] در حال روی دادن باشد و شما تنها ماهیگیر حاضر در کنار آب. اگر در این شرایط صدای حرکت یا پرش ماهی را شنیدید چشمهایاتان را باز کنید و مغزتان را به کار بیندازید. پرتاب به اطراف محل حرکت و حرکت دادن طعمه در فواصل زمانی مرتب، شما را بی پاداش نخواهد گذاشت.

دریافته ام که گاه بعضی کپورها در اثر سر و صدای پرتاب و حرکتهای اطراف بیدارتر شده و شروع به کنجکاوی نموده اند. صید یک کپور کنجکاو بسیار راحت است. طعمه های قابل حل شدن و طعمه هایی که قابلیت گوارش بالاتر توسط کپور را دارند نیز یکی از اساسی ترین رموز صید زمستانی است. شخصا دوست دارم برای طعمه پاشی در زمستان از 5 کیلوگرم خمیر قابل حل شدن و حبوبات لازم برای زمستان (همراه با ماده کف آلودی حاصل از چربی حیوانی) بیشتر از طعمه ها یا جوشانده های مرسوم استفاده نمایم، هر چند که این موارد آخر نیز هنوز به سهم خود برای صید زمستانی کاربرد دارند.

اگر اعتماد به نفس داشته باشید با اعتماد به نفس ماهی خواهید گرفت و در این حالت است که تلاش بیشتری برای صید بهتر خواهید کرد. در این حالت تکانهای بیشتری را در سر چوب ماهیگیری احساس خواهید کرد و ضربه لازم را وارد خواهید کرد. تکانهایی را که در صورت عدم اعتماد به نفس هیچگاه احساس نمیکنید. در این صورت اطمینان حاصل میکنید که بستن ریسه ها و تهیه طعمه هایتان به صورت صحیح انجام و به درست ترین شیوه به ماهی ارائه شده است. در هوای نامساعد و سرد مشتاق میشوید که یک یا دو ضربه کوچک سر چوب را با ضربه ای بجا جواب دهید چون به احتمال قوی این تکانهای کوچک نیز ممکن است کپور باشد. (یک ماهی که خودش در زمستان به قلاب بیافتد خیلی کم حرکت میکند.) در حالت اعتماد به نفس، حتی حرکتهای بیشتر ماهیها را برای تجدید روحیه خواهید دید. هوشیار باشید و در هارمونی بیشتر با نواختهای موزون آب بمانید و هر چیز مفید یا غیر عادی را تعیین محل کنید.

وقتی اعتماد به نفس ندارید ضربه ماهی به قلاب یا تکان نخ را با تصوراتی از قبیل "حتما باد بود" یا "اردک لعنتی" به فرصتی سوخته تبدیل خواهید کرد. بگذارید بزرگترین راز را بگویم: بزرگ کردن یا حتی بزرگنمایی هر شانس بالقوه ای تمام چیزی است که در صید زمستانی کپور نیاز دارید. داشتن یک دوست دارای روحیه مثبت در ماهیگیری زمستانی نیز کمک بزرگی است.

روزی در اوایل فوریه 1980 (روز تولدم) را به خاطر می آورم که برای یک صید 24 ساعته به دریاچه ای رفتم که به مدت 4 هفته حتی یک ماهی نیز از آن صید نشده بود. دوستی عاشق ماهیگیری، و مشتاق به اندازه خودم برای شهامت حضور در هوای منجمد کننده، در سندیکای ماهیگیران داشتم. برایمان یک فلاسک قهوه حاوی ماده قوی گرم کننده آورد که به قول خودش "روحها را زنده میکرد."

با تمام توانم از سر ذوق هورایی کشیدم و ماهیگیری روز تولدم را شروع کردم. کپوری که آن روز گرفتم از آن ماهیانی بود که برای یک عمر (یا حتی بیشتر) در خاطره انسان میماند. امروزه بعد از گذشتن 29 سال میتوانم ریسه، طعمه، عمق، فاصله پرتاب، و دما را بیاد بیاورم. وقتی تور برداشت شما یخ بزند و در حلقه های چوبتان قندیلهای یخ باشد، در دست گرفتن چوب ماهیگیری برای بازی با یک ماهی میتواند تجربه ای توام از درد و نشاط باشد. درباره گرفتن ماهی در زمستان، من بیشتر به گرفتن یک ماهی سرد در دست فکر میکنم تا برف یا یخ روی زمین و سردی هوا.

منبع:http://naturehuman.blogfa.com